Strona główna » Nagradzam, bo doceniam Twoją ciężką pracę! Wynagradzaj w modelu i7W.

Nagradzam, bo doceniam Twoją ciężką pracę! Wynagradzaj w modelu i7W.

Nagradzanie zawodników wiąże się z licznymi wątpliwościami ze strony trenerów. Wynika to prawdopodobnie z tego, że kojarzone jest jedynie z medalami i prezentami za określone miejsca na zawodach oraz stypendiami i nagrodami finansowymi za wybitne wyniki sportowe. Trenerzy często błędnie myślą, że ciężka i rzetelna praca treningowa to obowiązek zawodnika, za który nie należy się nagroda albo „nagrody powodują, że zawodnicy osiadają na laurach i przestają się starać”. W naszym dzisiejszym wpisie postaramy się pokazać, że można spojrzeć na nagradzanie z nieco innej, szerszej perspektywy. Wynagradzaj jest kolejną umiejętnością z naszego Modelu i7W. W ostatnim wpisie Tomka mogliśmy poznać zasady skutecznego wspierania i konkretne sposoby, jak wykorzystać to w swojej codziennej pracy z zawodnikiem. Teraz uzupełnimy swój warsztat pracy o kolejne „W”, czyli Wynagradzaj.

O co właściwie chodzi w NAGRADZANIU?

Wynagradzać w sporcie powinno się rozumieć jako „być wdzięcznym”, „doceniać”, „premiować”, „obdarzać czymś”. Zatem w sporcie możemy mówić o nagradzaniu jako okazaniu swojego zadowolenia po wykonywaniu przez zawodnika jasno określonych zadań.

Nagradzanie zawodnika za Jego ciężką pracę, to jak powiedzenie do Niego „Brawo, rób tak dalej”, „Tak trzymaj”, „Jestem z Ciebie dumny”, „Idziesz dobrą drogą” itd. Jak z każdym działaniem trenera, tak i z nagradzaniem, nie można przesadzać. Nagrody będą działały motywująco, jak zawodnik spełni określone warunki, naprawdę postara się i zaangażuje. Najważniejszym zadaniem nagradzania jest wywołanie pozytywnych emocji i pozytywnych skojarzeń pomiędzy ciężką i żmudną pracą a postępami i osiągniętymi celami. Nagrody umacniają w zawodniku przekonanie, że Ich droga i wysiłki mają sens i że rzeczywiście widać u nich zmianę.

Jakie NAGRODY stosować?

Skuteczne nagrody nie powinny mieć tylko i wyłącznie materialnego charakteru. Dobrze jest, gdy nagradzamy zawodnika również krótszym treningiem, zmniejszeniem obciążeń, zmianą miejsca treningowego, wsparciem specjalistów (np. fizjoterapeuty, dietetyka, psychologa, fizjologa itd.), dodatkowym czasem na rozmowę, wspólnym wyjściem z drużyną np. do kina lub mecz itd.

NAGRADZAĆ – ale jak to rozpocząć?

Najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie, jakie cele miałoby spełnić nagradzanie w przypadku moich zawodników. Może chodzi o motywację do kontynuowania ciężkiej pracy, może pokazanie, że doceniam swoich zawodników za ich wielkie zaangażowanie albo podziękowanie za osiągnięte wyniki i widoczne postępy? A może zwyczajnie chcesz pokazać Twoim zawodnikom, że zachowują się jak prawdziwi Mistrzowie i jesteś dumny za całokształt? To jest pierwszy krok. Następnym krokiem jest znalezienie takich form nagradzania, które wywoła w Twoich zawodnikach pozytywne emocje, sprawi im frajdę i spowodują zaciekawienie i radosne oczekiwanie.

Czy Nagradzanie rzeczywiście działa? Przyjrzyjmy się kilku praktycznym zastosowaniom:

Pomyśl o nagradzaniu, kiedy:

  • spada u zawodników wytrwałość w postanowieniach treningowych

Brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Stambule, Ola Urbańczyk-Olejarczyk tak wspomina o trudnych momentach w swojej karierze: „Zdarzało się, że było naprawdę ciężko, wstawało się dzień w dzień o 5, żeby o 6 być już na pływalni i wskoczyć do zimnej wody, ale potem przychodziły chwile, które wszystko rekompensowały, nagradzały wszystkie ewentualne niedogodności i porażki. I to właśnie te chwile się pamięta.”

  • brakuje wytrwałości w stosowaniu diety sportowej
  • Twoi zawodnicy mają za sobą okres bardzo ciężkich i długich treningów

Zbigniew Klimowski pierwszy trener Kamila Stocha wspomina o nagrodzie dla Kamila: „znakomicie dawał sobie radę na Średniej Krokwi. A ponieważ mniejsza skocznia w Zakopanem była trudniejsza technicznie od Wielkiej Krokwi, nie miałem wątpliwości, czy sobie poradzi. To miała być nagroda za pracę na treningach. Dzień wcześniej spytałem go, czy chciałby. Był podekscytowany. Dla każdego chłopaka z Podhala Wielka Krokiew to miejsce szczególne. Skok z niej jest rodzajem inicjacji. Krokiem w dorosłość.”

  • Twoi zawodnicy po okresie stagnacji robią widoczne postępy

Mistrzynie olimpijskie Natalia Madaj i Magdalena Fularczyk-Kozłowska, opowiadają o nagrodzie jaką był dla nich udział w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski 2016: „Trener zdawał sobie sprawę z tego, że takie wydarzenie to także jest dla nas jakiś rodzaj nagrody. Do tej pory do dziesiątki w tym składzie się nie załapałyśmy, ale dzisiaj Natalia już ładnie powiedziała, że trzeci raz zostałyśmy nominowane, więc do trzech razy sztuka… No nie sądzę, żeby nowy trener stanął nam na drodze do tego, abyśmy mogły cieszyć się z wyróżnienia.”

  • poświęcają w domu dodatkowy czas na swój indywidualny trening
  • z powodzeniem godzą szkołę i sport
  • są wzorem do naśladowania dla innych zawodników w klubie. Zachowują się kulturalnie, koleżeńsko, fair play w stosunku do młodszych koleżanek i kolegów

Kuba Błaszczykowski wspomina nagrodę od swojego trenera Juergena Kloppa: „Wymaga, nagradza, głaszcze, ale również porządnie ochrzania. Gdy świetnie nam szło to zabrał całą drużynę do McDonald’sa. Wracaliśmy z jakiegoś meczu wyjazdowego no i trener zarządził wjazd do restauracji. Klienci byli w szoku, bo nagle zaroiło się od znanych im twarzy.”

  • opanowali jakąś trudną umiejętność. Praca nad nią zajęła im bardzo dużo czasu
  • wykazali się wyjątkową cierpliwością, czekając na znaczące wyniki sportowe. Nie zrezygnowali gdzieś „po drodze”, nie zwątpili w Twoją wiedzę i Twoje działania

W wywiadzie dla www.tylkoskoki.pl Maciej Wojciechowski, menadżer skoków przez przeszkody, opowiedział o tym, że sama start w zawodach rangi międzynarodowej powinien już być dla zawodnika wynagradzający. Jest to prestiż, uznanie i rozpoznawalność. MW: „Z pewnością takie starty są dobre dla kariery zawodnika. Dzięki temu może pozyskać sponsorów, wypromować i pokazać swojego konia na tak kluczowych zawodach. Przede wszystkim starty w imprezach typu Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Europy, Puchar Świata to prestiż dla jeźdźca i konia, budują ich pozycje. Z czasem przełoży się to również na korzyści finansowe. Takie wyjazdy są dofinansowywane zarówno przez nas, jak i sponsorów.”

Łatwiej znosi się trudy ciężkiej codziennej pracy, czasami nawet ponad siły i swoje aktualne możliwości, gdy po drodze czekają nas drobne przyjemności!

Twoje zadanie na dzisiaj:

Twoi zawodnicy kończą trudny okres przygotowawczy do sezonu. Wkrótce zawody otwierające okres startowy. Zastanów się, jak byś mógł nagrodzić swoich zawodników za tą pracę i pozytywnie nastawić do zbliżających się zawodów. Ty znasz najlepiej swoich zawodników, będziesz wiedział, co sprawi im prawdziwą frajdę.

Martyna Tadzik

Anna Ussorowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *